Biele piesočné pláže

Dobre, tak ste pravdepodobne počuli o bielych piesočných plážach (ako tie, na Maldivách, Fidži, a  Hyams Beach v Austrálii), ale viete, odkiaľ pochádzajú? Ukázalo sa, že biely piesok sú malé kúsky koralov, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou sprevádzali morské riasy, ktoré miestne ryby jedli, a neboli strávené.

unikatne-farebne-plaze-01

unikatne-farebne-plaze-12

unikatne-farebne-plaze-02

Ružové piesočné pláže

Na svete je celkom málo ružových pláží. Keď som našiel takúto pláž, bol som šokovaný, pretože som nikdy nevidel a nepočul ani o jednej. Ružové piesky pochádzajú z hojnosti zvláštneho druhu foraminifera, ktoré žijú v malých červenkasto ružových mušliach. Po uhynutí, tieto mušličky zostávajú prázdne, časom skončia rozdrvené v zmesi s inými kúskami hornín.

unikatne-farebne-plaze-23

unikatne-farebne-plaze-31

unikatne-farebne-plaze-32

Mušličkové pláže

Na miestach, ako je Shell Beach v Austrálii alebo Saint Barthélemy, Jeffreys Bay v Južnej Afrike, a Sanibel ostrove na Floride je pobrežie čisto z mušlí. Príčinou hojnosti mušlí je nedostatok dravcov, ktorý vedie k obrovskej populácií mušlí morských tvorov.

unikatne-farebne-plaze-33

unikatne-farebne-plaze-34

unikatne-farebne-plaze-35

Červené piesočné pláže

Keď sa sopečná hornina a železná hornina zrazí s oceánom, vzniknú nezvyčajné červené piesočné pláže. Existujú tri hlavné červené piesočné pláže na svete: Kokkini Beach v Grécku, Kaihalulu Beach na Havaji, a jeden na Galapágoch.

unikatne-farebne-plaze-36

unikatne-farebne-plaze-03

unikatne-farebne-plaze-04

Oranžové piesočné pláže

Hoci to je vzácny výskyt, stáva sa to. Vzhľadom na vysoký obsah železa, ale nedostatok vulkanických hornín, piesok na pobreží Ramla Bay na maltských ostrovoch je jasnej oranžovej farby.

unikatne-farebne-plaze-05

unikatne-farebne-plaze-06

unikatne-farebne-plaze-07

Sklenené Pláže

alebo skôr pláž. Táto neuveriteľná pláž Fort Bragg v Kalifornii bola kedysi hlavnou skládkou odpadkov z neďalekého mesta. V 60. rokoch, mesto zavrelo „skládku“. Po niekoľkých projektoch bola skládka ekologicky vyčistená. Pod všetkými odpadkami, našli celú pláž lešteného morského skla. Nie je nádherná?

unikatne-farebne-plaze-08

unikatne-farebne-plaze-09

unikatne-farebne-plaze-10

Zelená piesočné pláže

Stále vzácnejšie, sú dve pláže na svete so zeleným pieskom: Papakolea Beach na Havaji, a Talofofo Beach v Guamu. Tieto pláže dostanú ich farbu z neobvyklých olivových kryštálov, ktoré sa odštiepujú z čadičovej usadeniny (s najväčšou pravdepodobnosťou z podmorských sopiek). Vzhľadom k tomu, že olivové kryštály sú oveľa ťažšie ako väčšina iných minerálnych látok, ktoré zostávajú na pobreží, keď príliv ťahá ľahší piesok späť do mora.

unikatne-farebne-plaze-11

unikatne-farebne-plaze-13

unikatne-farebne-plaze-14

Modré piesočné pláže

Dobre, tak to nie je naozaj piesok, ktorý žiari modrou farbou. Ale hostiteľ bioluminescent fytoplanktónu – jednobunkoví bičíkovci roztrúsení po celom pobreží na tomto ostrove na Maldivách. Žiara je poháňaná procesmi života – sú schopní produkovať svoje vlastné potraviny prostredníctvom procesu fotosyntézy.

unikatne-farebne-plaze-15

unikatne-farebne-plaze-16

unikatne-farebne-plaze-17

Geometrické skalné pláže

Kto hovorí, že musíte mať pieskovú pláž? Tieto nápadné piliere na Giants Causeway v Írsku sa zdajú byť príliš presné, aby boli prirodzené, ale sú vlastne produktom čadiča z tvrdenej popraskanej lávy.

unikatne-farebne-plaze-18

unikatne-farebne-plaze-19

unikatne-farebne-plaze-20

Fialové piesočné pláže

Exotická pláž s purpurovým pieskom Pfeiffer (u kalifornského Pfeiffer Big Sur State Park) má neobvyklú farbu z mangánových granúl.

unikatne-farebne-plaze-21

unikatne-farebne-plaze-22

unikatne-farebne-plaze-24

Čierne piesočné pláže

Sú neuveriteľné, neobvyklé, a z nejakého dôvodu mi pripadajú ako nepohodlné – nie som si istý prečo. Čierny piesok na pláži dostal svoju jedinečnú farbu z vysokej koncentrácie lávy a vulkanickej horniny.

unikatne-farebne-plaze-25

unikatne-farebne-plaze-26

unikatne-farebne-plaze-27

Jaskynné  pláže

Niekoľko neuveriteľných skrytých jaskynných pláži – The Secret Beach jaskyne v Mexiku a Algarve Cave Beach v Portugalsku.

unikatne-farebne-plaze-28

unikatne-farebne-plaze-29

unikatne-farebne-plaze-30

 

ZDROJdistractify
ZDIEĽAŤ